První dětský pacient s BD stentem

První dětský pacient s BD stentem

Když mu bylo 5 let, tak to vypadalo, že zemře. Dnes, po patnácti letech, je zdravý, a to díky nápadu jednoho muže z Hradce Králové. Takový je příběh dnes dvacetiletého Igora, který jako první na světě podstoupil zákrok, kdy mu do rozleptaného jícnu byla vložena speciální výztuž. Díky ní zůstal jeho jícen průchozí. 

Když mu bylo 5, Igor vypil omylem čistič, který mu rozleptal jícen. Léčba byla pro malého chlapce velmi drastická. Rok, každých 14 dnů pod narkózou mu lékaři část trávicí trubice násilně roztahovali.

Igor měl pak vždy hrozné bolesti. Nemohl jíst ani pít. Jednou dokonce jícen úplně praskl. Igorova matka už neviděla žádné východisko.

Po roce takové léčby byl Igor na dně. Bílý plášť v něm vyvolával paniku. Výrazně zhubl a hrozilo, že zemře. Právě v tu dobu vyvinuli v Hradci Králové výztuž z materiálu, který se v těle sám rozpadne a jícen přesto zůstane průchozí.

Igor byl vůbec první dětský pacient na světě, který biodegradabilní stent dostal. Stent mohl zůstat v organismu, tkáň se přizpůsobila, nebyla schopna se pak znovu uzavřít. Od roku 2006 Igorovi stačilo implantovat pouze dva stenty. Vrátil se do běžného života a je zdravotně v pořádku.

Zdroj: TV NOVA, 6. 6. 2017

Upozornění

Informace na těchto stránkách jsou určeny pro odborníky. Kliknutím na Vstoupit potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat zdravotnické prostředky a diagnostické prostředky in vitro.

Kliknutím na Odejít budete přesměrováni na stránku Kontakt, kde najdete kontaktní údaje na naši společnost.