Biodegradabilní tracheální stent zachraňuje život pacientky z Ománu

V Katarském nemocničním centru Sidra Medicine provedli lékaři život zachraňující zákrok u čtyřleté ománské dívky jménem Maryam implantováním stentu do dýchacích cest. Dítě po nehodě utrpělo katastrofální vnitřní zranění po tupém poranění hrudníku, což zapříčinilo život ohrožující potíže dýchacích cest.

Maryam, která utrpěla těžká poranění levé plíce, jater a bránice i zlomeninu paže, byla ošetřována v Univerzitní nemocnici sultána Qaboose v Ománu. Ačkoli podstoupila několik složitých operací a chirurgové v Ománu opravili natrženou průdušku v plíci Maryam, její zranění dál vyžadovalo dýchání hadičkou přímo spojenou s průdušnicí. Jelikož vyžadovala vysoce specializovanou intervenční proceduru dýchacích cest, byla převezena do specializovaného centra Sidra Medicine charterovým letem.

Sidra Medicine, jedna z mála nemocnic s kardiologickými jednotkami intenzivní péče (CICU), je také jedinou na Středním východě s vyspělou intraoperační zobrazovací soupravou (IMRIS) podporovanou intervenčními radiology pro dospělé i děti, a týmem dětské kardiologické anestezie k zajištění bezpečného výsledku pro pacienta. Ačkoli chirurgové v Ománu odvedli neuvěřitelnou práci při opravě její roztržené průdušky, dýchací cesty u tak malého dítěte nejsou dostatečně silné, aby zůstaly otevřené.

„Bylo důležité převézt Maryam urychleně do Kataru a zachránit její plíci", řekl profesor Ziyad M. Hijazi, úřadující hlavní lékař a výkonný předseda pediatrické medicíny v Sidra Medicine.

Tři hodiny trvající proceduru spočívající v umístění biologicky rozložitelného stentu na levou stranu dívčiných dýchacích cest provedli Dr. Andrew Durward, ošetřující lékař na jednotce CICU v Sidra Medicine a Dr. Walid Mubarak, ošetřující lékař pro intervenční radiologii. Na zakázku vyrobený stent 20 mm dlouhý a 5 mm široký byl umístěn tak, aby Maryam udržoval dýchací cesty otevřené a aby plně využívala obě plíce.

"Jedná se o vysoce specializovaný postup, protože stent musí být umístěn velmi opatrně a musí přesně pasovat do dýchacích cest, aby se předešlo komplikacím. Provádí ji jen hrstka specialistů na dýchací cesty po celém světě."

„V případě Maryam byl použit nový biologicky odbouratelný stent, který má velmi dobrý bezpečnostní profil a lze jeho implantaci časem opakovat, jak pacient roste a zotavuje se,“ řekl Dr. Durward. "Spolu s našimi odbornými anesteziology a intenzivisty se zkušenostmi s intervencemi do dýchacích cest pomohl náš přístup změnit postupy specializované pediatrické intervenční radiologie při zajišťování úspěšných a bezpečných výsledků pro pacienty."

Dívčino zotavení bylo velmi rychlé, jen co se jí zlepšilo dýchání v ten samý den po jejím zákroku. Stent se biologicky rozloží za tři měsíce a není důvod se domnívat, že by způsobil jakékoli poškození dýchacích cest. Maryam se za tři měsíce vrátí do Sidra Medicine na následnou konzultaci a výměnu stentu s cílem zjistit, jak se její dýchací cesty v průběhu času zotavují.

Zdroj: Gulf Times: Sidra performs lifesaving intervention on Omani patient

Upozornění

Informace na těchto stránkách jsou určeny pro odborníky. Kliknutím na Vstoupit potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat zdravotnické prostředky a diagnostické prostředky in vitro.

Kliknutím na Odejít budete přesměrováni na stránku Kontakt, kde najdete kontaktní údaje na naši společnost.